Radocyna – Ćwiczenia – 25.09.2014

„Wypadek paralotni oraz pożar lasu w miejscowości Radocyna” takie zgłoszenie wpłynęło w dniu 25 września do SKKP w Gorlicach.

Na szczęście groźnie brzmiące zgłoszenie to tylko scenariusz ćwiczeń powiatowych sił i środków straży pożarnej, Policji i GOPR Grupa Krynicka, które odbyły się w kompleksie leśnym w Radocynie – Nadleśnictwo Gorlice. Podczas ćwiczeń zrealizowano dwa scenariusze: pożar lasu i zarośli oraz poszukiwanie osób zaginionych w lesie z udzieleniem kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom, które uległy wypadkowi podczas przelotów paralotnią.
Do realizacji tych dwóch założeń zaangażowano blisko 170 osób. 
W manewrach wzięło udział 21 zastępów straży pożarnej, 16 ratowników GOPR z pojazdami typu TRX, 35 policjantów oraz kierownictwo Nadleśnictwa Gorlice.

Większość sił i środków była zaangażowana w poszukiwanie 5 osób zaginionych w kompleksie leśnym oraz poszkodowanych 2 paralotniarzy. Przećwiczono dwa sposoby poszukiwań w terenie leśnym: klasyczny – tyralierą i z użyciem urządzeń GPS za pomocą tzw. „szybkich trójek” i tyraliery z liderami wyposażonymi w urządzenia GPS.

Sporządził: mł. bryg. Dariusz SURMACZ 
mł.bryg. Andrzej CZELUŚNIAK
zdjęcia: dh Piotr SEKUŁA
źródło: http://www.straz-gorlice.pl/news_282_Paralotnia-przyczyn%B1-po%BFaru-lasu-i-poszukiwa%F1-zaginionych-os%26oacute%3Bb.html

Obsada: 
– dh Piotr MIKA,
– dh Kamil KARP
– dh Kamil MOTYKA, 
– dh Gabriel MIKA, 
– dh Adrian SZKARADEK

Nasz zastęp strażaków na miejscu został podzielony na dwie grupy. Jedna grupa 3-osobowa została przydzielona do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej dla osób poszkodowanych w wypadku paralotni. Natomiast druga grupa 2-osobowa została przydzielona do jednej z grup poszukiwawczych. Po zakończeniu szkolenia cała brać strażacka zebrała się przy wspólnym grillu, aby na spokojnie podsumować efekty tych ćwiczeń.

{gallery}25.09.2014.-radocyna{/gallery}

Scroll to Top