„EMPOL 2013”- ĆWICZENIA TAKTYCZNO-BOJOWE

28 listopada 2013 roku przeprowadzono ćwiczenia taktyczno-bojowe
z udziałem sił i środków KSRG na Zakładzie Zagospodarowania Odpadów Komunalnych  PUK „EMPOL” w Gorlicach. W manewrach wzięło udział ponad 91 strażaków: 5 zastępów z JRG w Gorlicach, 14 zastępów z OSP w tym nasza jednostka OSP KRYG. Strażaków wspierali funkcjonariusze policji z KPP w Gorlicach.

Plan ćwiczeń

• ETAP I:

9:00 zbiórka na placu manewrowym przy KP PSP w Gorlicach
9:10 odprawa szkoleniowa z gaszeniem pożarów obiektów przemysłowych oraz omówienie założenia ćwiczeń
10:01 powiadomienie SKKP o pożarze hali
10:02 rozpoczęcie ćwiczeń: ETAP I. Siły i środki I-go etapu
10:25-10:40 rozwinięcie bojowe I-go etapu prowadzenia działań ratowniczych

• ETAP II:

11:15-12:00 wejście do działań sił i środków II etapu- rozwinięcie bojowe II-go etapu
13:00 ugaszenie pożaru- zakończenie działań
13:00-13:30 zwinięcie sprzętu i osiągnięcie pełnej gotowości bojowej
14:00-14:30 podsumowanie ćwiczeń
14:45 wyjazd jednostek do swoich siedzib

Opis zdarzenia: w trakcie przerwy produkcyjnej doszło do zwarcia elektrycznego w młynie mieląco-suszącym
i zapalenia się podajnika, a następnie rozprzestrzenienia się ognia na składowisko paliwa alternatywnego w centralnej jego części. Podjęte przez pracowników próby ugaszenia płonącego podajnika i składowiska były nieskuteczne.
W tym samym czasie została telefonicznie zaalarmowana PSP w Gorlicach. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego natychmiast dysponuje do zdarzenia siły i środki JRG PSP w Gorlicach.

Pierwsze przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy z JRG Gorlice w sile czterech samochodów ratowniczo- gaśniczych
i 11 strażaków dokonują rozpoznania i podejmują działania w celu niedopuszczenia do rozprzestrzenienia się pożaru. Po przeprowadzeniu rozpoznania KDR podejmują decyzje o zadysponowaniu na miejsce zdarzenia większych sił
i środków. Na miejsce zdarzenia przybywają kolejne jednostki, które wchodzą do działań.

{gallery}mapa{/gallery}

Organizatorzy: KP PSP w Gorlicach