Sezon wypalania traw rozpoczęty

Wczoraj o godzinie 19:45 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru traw na terenie miejscowości Kryg .

Strażacy ostrzegają, każdy kto wznieca pożar może stać się jego ofiarą. Wbrew pozorom takie przypadki zdarzają się dosyć często. Ogień z płonącej suchej trawy rozprzestrzenia się błyskawicznie. Często ofiarami takich pożarów padają starsi ludzie, którzy nie są w stanie uciec. Życie przez ludzką głupotę mogą stracić także strażacy.

Wypalanie traw niszczy życie biologiczne na łąkach i polach, a jazda po zadymionych drogach jest dla kierowców o wiele mniej bezpieczna.

Wypalanie traw jest prawnie zakazane. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody, kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu albo grzywny do 5 tysięcy złotych.

 

 

 

Scroll to Top