Pożar siana – 17.03.2015

17 marca 2015 roku otrzymaliśmy dwa wezwania. Pierwsze o godz. 17:00 do pożaru „bel z sianem” na terenie miejscowości Głęboka. Akcja gaśnicza trwała ponad trzy godziny. Drugie o godz. 22:09 do pożaru traw w naszej miejscowości. Samochody biorące udział w akcji: STAR GBA 2,5/16 i MAN.

Poniżej przedstawiamy artykuł KP PSP w Gorlicach

Pomimo apeli i kar jakie grożą podpalaczom za umyślne podpalenia i wypalanie traw nie brakuje osób, które nic sobie z tego nie robi. Tylko wczoraj tj. 17 marca 2015 roku strażacy w powiecie gorlickim wyjeżdżali dziewięć razy do pożarów suchych traw na łąkach i nieużytkach, których przyczyną było podpalenie.
W działaniach gaśniczych wzięło udział 73 strażaków i 15 samochodów pożarniczych a łączna powierzchnia traw, które spłonęły to blisko cztery hektary. W tym samym dniu pożar czterdziestu beli słomy, który powstał w wyniku podpalenia w miejscowości Wójtowa gasiło 7 zastępów straży pożarnej z jednostek OSP ( Głęboka, Kryg, Lipinki, Wójtowa). Działania gaśnicze trwały tam blisko trzy i pół godziny.
Kary za wypalanie traw są naprawę dotkliwe sięgające kwoty nawet do 5 tys. zł.. W przypadku pożarów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób lub powodują duże straty materialne przewidziana jest kara pozbawienia wolności od roku do lat dziesięciu. Dlatego zanim sięgniemy po zapałki zadajmy sobie pytanie czy warto ryzykować?

Źródło:

Autor: mł.bryg. Dariusz Surmacz